Home / Distinguished Librarian Award / Nominees & Recipients

Nominees & Recipients

The Distinguished Librarian Award is presented annually by the University of Washington Libraries to a librarian whose contributions advance the mission of the Libraries and the University.

2014 Nominees & Recipient

The 2014 recipient of the Distinguished Librarian Award is Janet Schnall, Information Management Librarian, Health Sciences Library.

2013 Nominees & Recipient

The 2013 recipient of the Distinguished Librarian Award is Glenda Pearson, Head, Microforms and Newspapers Collection.

 

2012 Nominees & Recipient

The 2012 recipient of the Distinguished Librarian Award is Tim Jewell, Director of Information Resources and Scholarly Communication.

2011 Nominees & Recipient

The 2011 recipient of the Distinguished Librarian Award is Nancy Huling, Head of Reference and Research Services.

2010 Nominees & Recipient

The 2010 recipient of the Distinguished Librarian Award is Judith Henchy, Southeast Asian Studies librarian and Special Assistant to the Dean of University Libraries for International Programs.

Jacqueline E. Belanger, Arts & Humanities Librarian - UW Bothell
Michael Biggins, Head, International Studies - UW Seattle
Angela Lee, Head, Social Work Library - UW Seattle
Anna Salyer, Community Outreach Librarian - UW Tacoma
Judy Tsou, Head, Music Library - UW Seattle

John Vallier, Head, Distributed Media Services - UW Seattle
Julie Planchon Wolf, Nursing Librarian - UW Bothell
Stephanie Wright, Atmospheric Sciences Librarian - UW Seattle
Pam Yorks, Physics-Astronomy Librarian - UW Seattle

2009 Nominees & Recipient

The 2009 recipient of the Distinguished Librarian Award is Mary Whisner of the Gallagher Law Library.

Gordon Aamot, Foster Business Library
Kathy Carr, Natural Sciences Library
Eleanor Chase, Government Documents
Erica Coe, UW Tacoma
Mel DeSart, Engineering Library
Sherry Dodson, Health Sciences Libraries
Ellen Howard, Health Sciences Libraries
Terry Jankowski, Health Sciences Libraries

Emily Keller, Reference & Research Services
Suzanne Klinger, UW Tacoma
Jill McKinstry, Odegaard Undergraduate Library
Alan Michelson, Architecture & Urban Planning Library
Suzan Parker, UW Bothell/Cascadia
Glenda Pearson, Microform & Newspaper Collections
Julie Planchon Wolf, UW Bothell/Cascadia
Pam Yorks, Physics Astronomy Library

2008 Nominees & Recipient

The 2008 recipient of the Distinguished Librarian Award is Theresa Mudrock, History Librarian in the Reference and Research Services Division.

Gordon Aamot, Foster Business Library
Jessica Albano, Microform & Newspaper Collections
Michael Biggins, Slavic & East European Section
Nicole Bouche, Special Collections
Eleanor Chase, Government Documents
Sherry Dodson, Health Sciences Libraries
Cass Harnett, Government Documents
Ellen Howard, Health Sciences Libraries
Nancy Huling, Reference & Research Services
Terry Jankowski, Health Sciences Libraries
Sarah Leadley, UW Bothell/Cascadia

Angela Lee, Social Work Library
Maureen Nolan, Natural Sciences Library
Carla Rickerson, Special Collections
Janet Schnall, Health Sciences Libraries
Venta Silins, UW Bothell/Cascadia
Mary St. Germain, Near East Section
Peter Stevens, Foster Business Library
Linda Whang, Engineering Library
Stephanie Wright, Natural Sciences Library
Pam Yorks, Physics Astronomy Library
Anne Zald, Map Collection